1. W czwartek obchodzimy w Kościele Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a w naszej diecezji równocześnie Uroczystość Matki Boskiej Zwycięskiej, patronki diecezji. Msze święte według porządku niedzielnego. Poświęcenie ziół i kwiatów na każdej Mszy św. Przypominamy, że jest to także 104 rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą. Udziela się odpustu zupełnego wiernym, którzy nawiedzą Konkatedrę i tam pobożnie odmówią Ojcze nasz i Wierzę w Boga.

2. Dziś na Mszy Św. o godz. 10:00 pożegnamy Ks. Dariusza Zająca, który został mianowany wikariuszem par. Św. Antoniego w Mińsku Mazowieckim. Skorzystajmy z możliwości podziękowania Panu Bogu za dar 5-letniej, ofiarnej posługi Ks. Dariusza w naszej parafii.

3. W tym tygodniu w liturgii wspominamy:
  • W środę – Św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika
  • W sbotę – Św. Jacka, prezbitera

Główne obchody rozpoczną się 13 sierpnia o godz. 18:00 uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku, której będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi.

Uroczysta Eucharystia odbędzie się w konkatedrze na Kamionku – świątyni poświęconej Matce Bożej Zwycięskiej. W pamiętnym sierpniu 1920 roku to właśnie stamtąd, 13 sierpnia, w godzinach popołudniowych, po odprawieniu nabożeństwa ks. Ignacy Skorupka wraz z ochotnikami tworzącymi 36. Pułk Piechoty Legii Akademickiej wyruszył pod Ossów.

Centralne wydarzenia rocznicowe zaplanowane są na 15 sierpnia w Ossowie i Radzyminie. Tego dnia o godz. 9:30 na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie odbędzie się uroczysta Msza Święta celebrowana przez bp. Romualda Kamińskiego, ordynariusza warszawsko-praskiego. Po niej nastąpi Apel Poległych oraz złożenie wieńców na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku. Obchodom towarzyszyć będzie również inscenizacja Bitwy Warszawskiej oraz piknik historyczny. Natomiast w Radzyminie uroczysta Eucharystia odbędzie się o godz. 17:00 na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 roku. Po niej nastąpi Apel Poległych oraz złożenie wieńców.

Szczegółowy program obchodów:

13 sierpnia 2024 r. (wtorek)

18:00 Uroczysta Msza Święta w konkatedrze na Kamionku – świątyni poświęconej Matce Bożej Zwycięskiej celebrowana przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp Antonio Guido Filipazziego

Ossów

14 sierpnia 2024 r. (środa)

06:00 Msza Święta polowa w miejscu śmierci ks. Ignacego Skorupki w intencji polskich żołnierzy poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 roku

17:00 Spotkanie przy tablicach upamiętniających Pomoc Narodów w 1920 roku (przy Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie ul. Matarewicza 148). Uroczystość i złożenie wieńców

21:00 Uroczysty Apel Poległych i złożenie wieńców przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie

15 sierpnia 2024 r. (czwartek)

8:00 Modlitwa poranna przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie

9:30 Uroczysta Msza Święta na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie celebrowana przez bp. Romualda Kamińskiego

11:15 Apel Poległych i złożenie wieńców na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie